درمان ارتودنسی می تواند هم برای کودکان و هم بزرگسالان انجام گیرد. امروزه با وجود درمانهای زیبایی پیشرفته، استفاده از براکت های ارتودنسی نسبت به قبل کاهش یافته است. براکت ها بخشی از بریس ها هستند که سیم ها را در مقابل دندانها به هم متصل نگاه می دارند که می توانند از جنس فلزی یا همرنگ دندان باشند. گاهی اوقات براکت ها را در پشت دندانها قرار می دهند. موارد جدید در درمانهای ارتودنسی شامل درمانهای ارتودنتیک نامرئی ، متحرک و ملد های پلاستیکی دندانی که دندانها را در موقعیت جدید خود می برد، می باشند.

چگونه متوجه شوم که نیاز به درمان ارتودنسی دارم؟

دندانپزشکان متخصص کلینیک دهانکده، با بررسی اکلوژن(نحوه قرارگیری دندانها) به شما اطلاع می دهند که آیا دندانهای شما مرتب هستند یا خیر. اکلوژن نامناسب می تواند بدلیل شلوغی دندان، فقدان دندان، دندان اضافه یا مشکلات فک باشد. در کودکان، اکلوژن نامناسب می تواند به دلیل تصادفات، ضربه ها، انگشت مکیدن، از دست دادن زود هنگام دندانهای شیری یا دیگر فشارهایی که باعث نهفته شدن دندان در فک و رشد فکی شود. برای بزرگسالان اکلوژن نامناسب اغلب بدلیل از دست دادن دندان یا حرکت دندانها به سمت ناحیه بی دندانی اتفاق می افتد. البته که درمان اکلوژن نا مناسب آنگونه که در کودکان جواب می دهد در بزرگسالان اتفاق نمی افتد، اما با اینجال درمان ارتودنسی یکی از اولین راه های درمان زیبایی می باشد.

مشکلات ارتودونتیک چگونه حل می شوند؟

پروسه حرکت دادن دندانها در همه افراد چه کودکان و چه بزرگسالان مشابه می باشد. از آنجاییکه استخوان در افراد بزرگسال دیگر رشد نمی کند و فرم نمی گیرد، پروسه ی درمان ارتودنسی در بزرگسالان اندکی طولانی تر از کودکان می باشد اما روند درمان مشابه با کودکان است. به محض آنکه براکتهای فعال که دندان را حرکت می دادند برداشته شوند، یک نگاهدارنده باید بر روی دندانها گذارده شود تا دندانهای حرکت کرده را در همان فضا نگاه داردتا استخوان اطراف دندان ثابت شود. با اینحال دهان یک محیط پویا می باشد. با فشارهای ناشی از جویدن و بلعیدن و … دندانها به صورت طبیعی حرکت می کنند و افراد باید از این اتفاق باخبر باشند و از حرکتها و جابجایی های آتی با استفاده از دستگاه های نگاه دارنده، جلوگیری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست