ایمپلنت

وقتی دندانی به دلیل پوسیدگی شدید از دست می‌رود یا کشیده می‌شود، برای پر کردن جای خالی آن، بهترین گزینه ایمپلنت اسن. ایمپلنت یا به اصطلاح کاشت دندان، در واقع یک دندان مصنوعی است که درست مانند دندان طبیعی یک ریشه و یک مینا و تاج دندانی دارد. ریشه ایمپلنت که مانند یک پیچ است، درون استخوان فک و به جای ریشه‌ی دندان از دست رفته، کار گذاشته می‌شود. سپس روکش که درست مانند یک دندان طبیعی خواهد بود، روی این ریشه سوار می‌شود.

به بیان دقیق‌تر، ایمپلنت‌های دندانی قطعاتی در اندازه دندان طبیعی هستند که توسط دندانپزشک متخصص ایمپلنت یا ایمپلنتولوژیست و با کنترل به وسیله ابزار بسیار دقیق، در محل بدون دندان قرار داده می‌شوند. این قطعات توسط دستگاه‌های پیشرفته در محیط‌های ایزوله ساخته می‌شوند. معمولا پایه ایمپلنت که از جنس آلیاژ فلز تیتانیوم ساخته می‌شود، از شرکت‌های بزرگ کره‌ای، اروپایی و آمریکایی وارد می‌شود؛ روکش دندان نیز در لابراتوار و بر اساس قالب گرفته شده از فک و اندازه متناسب با دیگر دندان‌های هر فرد ساخته خواهد شد.

ماده‌ی اصلی ایمپلنت، تیتانیوم است که یک فلز با کیفیت بسیار  بالا و دارای تطابق بیولوژیک با بدن می‌باشد. این ماده هیچگونه واکنش آلرژیک با بدن ندارد. روی سطح پایه تیتانیومی ایمپلنت، یک لایه محافظ در برابر خوردگی و تحلیل شکل می‌گیرد. خاصیت غیر مغناطیسی بودن آن و مقاومت در برابر اکسیژن و ترکیبات اسید و نمک، شرایط لازم را برای استفاده از آن در ساختار ایمپلنت دندانی فراهم آورده است. به همین دلیل، برندهای معتبر ایمپلنت معمولا دوام بالایی دارند و تا پایان عمر برای فرد کار خواهند کرد. البته این امر به رعایت بهداشت دهان و دندان هم بستگی دارد.

به دلیل خصوصیات آلیاژهای فلز تیتانیوم به کار رفته در ایمپلنت دندان، هنگامی که در فک بیمار قرار می‌گیرد، یک جسم خارجی به شمار نمی‌رود و با قرار گرفتن در فک بیمار با آن سازگار می‌شود. به مرور استخوان فک در اطراف پایه ایمپلنت رشد می‌کند و با آن درگیر می‌شود. بدین ترتیب دندان کاشته شده می‌تواند مانند دندان طبیعی برای شما کار کند. همچنین، فرایند رشد استخوان‌های پیرامون ایمپلنت، از تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می‌کند.

ایمپلنت

آنچه که برای بیماران ما تجربه‌ای شیرین از حضور در یک مرکز درمانی را رقم میزند، چیزی فراتر از یک درمان بی‌عیب و نقص است. ما در مرکز دندانپزشکی آفاق برای خلق تجربه‌ای جدید، در کنار شما هستیم

مجله آموزشی

فهرست