سال‏ها پیش، از دست دادن همه یا بیشتر دندان‏های طبیعی، بخش غیرقابل‏ اجتنابی از پیری در نظر گرفته می‏ شد. پاسخ آن مشکل اساسا چیزی بود که پدر و مادرها و پدربزرگ‏ها و مادربزرگ‏ها استفاده کرده بودند و به کارشان آمده بود: مجموعه ه‏ایی از دنچرهای متحرک (دست دندان متحرک)

اما در دهه ‏های اخیر، سیستم ‏هایی با تکنولوژی بالا که برای جایگزینی دندان بر اساس ایمپلنت‏های دندانی ساخته شده‏ اند، گزینه ‏های بهتری را برای افرادی که دندان‏هایشان را از دست داده‏ اند ارائه کردند. دو مورد از محبوب‏ترین گزینه‏ های امروزی عبارتند از: اوردنچرهای حمایت شده به وسیله ایمپلنت و دنچرهای ثابت (غیرقابل برداشتن).

ایمپلنت‏های دندانی، قطعات کوچکِ پیچ-مانندی هستند که در یک جراحی ساده، بر روی استخوان فک قرار داده می‏ شوند. آنها پایه محکمی را برای دندان‏های جایگزین شده فراهم می ‏آورند. می‏توان از یک ایمپلنت به اضافه یک تاج پروتزی (جایگزینی برای بخش قابل روئت دندان) برای جایگزینی یک دندان استفاده کرد؛ دو یا چند ایمپلنت می‏توانند به همان شیوه ی پل یا بریج معمولی ،از چندین دندان مجاور حمایت کنند. همچنین استفاده از تعدادی ایمپلنت برای جایگزینی تمامی دندان‏های فک بالا یا پایین امکان‏پذیر است. همین وضعیت را می‏ توان با یک دنچر معمولی برطرف کرد. اما یک دنیا تفاوت میان دنچرهای متحرک و دندان‏های جایگزین حمایت شده با ایمپلنت وجود دارد.

جایگزین‏های دنچرهای معمولی (پروتز متحرک)

در حالی که دنچرهای معمولی متحرک، یکی از انتخاب‏های عملی هستند، اما دارای یک سری معایب هم هستند. عادت کردن به دنچرها نیازمند برخی تغییرات در سبک زندگی است:

برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی و بوی بد دهان می‏ بایست دنچرها را به صورت روزانه جدا و تمیز کرد؛

همچنین گاهی اوقات دنچرها باعث مشکلاتی در صحبت کردن و غذا خوردن (به ویژه هنگام خوردن غذاهای چسبنده) می‏شوند.

به مرور زمان، کسانی که از دنچر استفاده می‏کنند عموما قسمت قابل ملاحظه‏ ای از استخوان فک را از دست می‏دهند. این موضوع باعث می‏شود که دنچرها به مرور لق شوند و لزوم ردیف کردن مجدد و حتی جایگزینی آنها احساس شود.

همچنین از بین رفتن قسمتی از استخوان فک در نتیجه ی استفاده از دنچرها می‏تواند خطوط صورت را تغییر دهد و باعث شود فرد پیرتر از آن چیزی که هست به نظر برسد.

اخیرا اوردنچرها و دنچرهای ثابت حمایت شده با ایمپلنت به عنوان روش‏های جایگزین دنچرهای معمولی، محبوبیت زیادی را کسب کرده ‏اند. این روش‏های جایگذاری دندان، نسبت به دنچرهای جدا شدنی دارای یک سری مزایا هستند: آنها می‏توانند از دست رفتن استخوان فک را متوقف کنند، توانایی خوردن و صحبت کردن به صورت مناسب را بازیابی کنند و همچنین به جوان‏سازی ظاهر کمک کنند. یک تفاوت عمده بین این دو سیستم این است که می‏توان اوردنچر را به منظور تمیز کردن در خانه از دهان بیرون کشید، در حالی که دنچر ثابت یا فیکس شده به گونه‏ ای طراحی شده است که به صورت دائمی در دهان شما بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست