بارداری

بارداری

یک دوران پر از تغییرات و هیجانات است و همچنین زمانی است که شما می بایست توجه بیشتری به سلامت دهان و دندان خود کنید.

ممکن است شنیده باشید که برای هر بار بارداری یک دندان از دست خواهید داد یا اینکه جنین در حال رشد، کلسیم مورد نیاز خود را از دندان مادر دریافت می کند. این عبارات هر دو بی ارزش هستند، با اینحال هر دو به این اشاره دارند که مراقبت مناسب از دندانها و تغذیه مناسب در این دوران امر حیاتی است.

از دست دادن دندان که گاهی در دوران بارداری رخ می دهد، نتیجه ی پوسیدگی دندان یا بیماریهای لثه می باشد. زنان به علل مختلف در دوران بارداری مستعد هر دو شرایط (پوسیدگی و بیماری لثه) می باشند.

هم بیماری لثه و هم پوسیدگی های دندانی بدلیل شکل گیری پلاک بر روی دندان بوجود می آیند. پلاک دندانی یک لایه نازک و چسبنده ی بدون رنگ می باشد که همه روزه بر روی دندانها تشکیل می گردد. اسید و سم تولید شده توسط باکتریها در پلاک دلیل اصلی پوسیدگی دندان و التهابات و بیماریهای بافت لثه می باشد. استفاده از مسواک و نخ دندان به طور روزمره، موثرترین راه حل جهت حذف پلاک از سطح دندانها و سالم نگاه داشتن بافت لثه می باشد.

تغییرات هورمونی در طی بارداری، بافت لثه را نسبت به التهابات و خونریزی مستعد می سازد. این شرایط “ژنژیویت بارداری” نام دارد. دلیلا اصلی این تغییرات علاوه بر تغییرات هورمونی، وجود پلاک میکروبی بر روی دندانها می باشد که در طی زمان بارداری ، مشکلات را دوچندان می سازد.

الگوهای متفاوت تغذیه ای در بین خانمهای باردار ، فقدان بهداشت دهان مناسب در این دوران و افزایش تشکیل پلاک دندانی باعث افزایش سطح التهابات لثه و پوسیدگی های دندانی در حین بارداری می گردد. علل خوب دیگری در کنار سلامت دهان و دندان شما وجود دارد که شما را وادار به توجه و مراقبت از بهداشت دهان می کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که بیماریهای لثه خیلی جدی با تولد زودهنگام جنین و کمبود وزن جنین اثر مستقیم دارد.

به علاوه امروزه تاییدشده است که مادر منبع شایعی از انتقال باکتریهای پوسیدگی زا به جنین می باشد. نوزادان با باکتریهای پوسیدگی زا به دنیا نمی آیند. بلکه در مراحل اولیه زندگی خود عفونتها به آنها انتقال می یابد. امروزه می دانیم  مادرانی که دهان و دندان سالم دارند و بدون میکروب فعال پوسیدگی زا هستند، کودکان سالم تر و بدون پوسیدگی های اولیه خواهند داشت. اگر تصمیم بگیرید که دهان و دندان های خود را در طی بارداری سلامت نگاه دارید دراصل تصمیمتان بر این بوده است که نوزاد سلامتی را به دنیا بیاورید.

تغذیه نیز بسیار اهمیت دارد:

غذاهایی که در طی بارداری تناول می کنیدعلاوه بر سلامت بدن خودتان، بر تمام وجوهات سلامت کودک شما تاثیر می گذارد. دندانهای جنین شما در طی ماه های سوم تا ششم بارداری در زیر لثه در حال تکامل می باشد، بنابراین آنچه که می خورید مستقیما بر آنها تاثیر می گذارد. مقادیر کافی از پروتین ، کلسیم، فسفر و ویتامین های آ، سی و دی همگی به داشتن سلامت دندانی جنین کمک می کنند. فلوراید نیز به عنوان یک ماده معدنی در سلامت و تکامل دندانها تاثیرگذار می باشد. به محص تولد نوزادتان ، دندانپزشکان متخصص ما می توانند میزان مورد نیاز از دریافت فلوراید را به شما پیشنهاد بدهند. فلوراید می تواند دندانهای کودک شما را در برابر پوسیدگی محافظت نماید.

در ماه های اولیه بارداری برای معاینه دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه نمایید و همچنین در ماه های ابتدایی رویش دندان نوزاد خود نیز معاینات را ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست