بلچینگ

سفیدی رو انتخاب کن Choose White

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها

به مرور زمان و بر اثر استفاده از مواد خوراکی مختلف، رنگ دندان‌ها تیره می‌شود. مصرف دخانیات هم یکی دیگر از مواردی است که موجب زرد شدن دندان‌ها می‌گردد. در چنین شرایطی، با کمک برخی مواد مخصوص می‌توان سطح دندان‌ها را سفید و براق کرد. به این کار بلیچینگ هم گفته می‌شود.
البته برخی افراد، بلیچینگ یا سفید کردن دندان را با جرم‌گیری اشتباه می‌گیرند. باید اشاره شود که جرم‌گیری روشی فیزیکی برای برداشتن پلاک‌ها و جرم‌های موجود در بخش‌های پایینی مینای دندان و همچنین زیر پوست لثه است. در حالی که در بلیچینگ با کمک مواد شیمیایی بی‌خطر، مواد و رنگ‌دانه‌ها از بافت سطحی مینای دندان پاک می‌شود.

بلیچینگ

دلیل تغییر رنگ دندان‌ها و تاثیر سفید کردن

شایع‌ترین عوامل تغییر رنگ دندان‌ها، رنگ‌دانه‌های موجود در قهوه، چای و سیگار است. همچنین دندان‌ها با افزایش سن، تمایل به زرد شدن دارند. دلیل این تغییر رنگ، تغییراتی است که درون عاج (لایه‌ی زیر مینای دندان) رخ می‌دهد و از درون مینای دندان قابل دیده شدن است. سفید کردن دندان‌ها روی این نوع لکه‌ها، اغلب موثر و موفقیت آمیز می‌باشد. انواع دیگر لکه‌ها به صورت اولیه از فاکتورهای داخلی سرچشمه می‌گیرند، مانند لکه‌هایی که به‌دلیل استفاده از تتراسایکلین به‌وجود آمده‌اند یا لکه‌هایی که در اثر استفاده‌ی زیاد از فلوراید طی شکل‌گیری دندان‌ها ایجاد شده است. این لکه‌ها به صورت تغییر رنگ‌های خاکستری و سیاه دیده می‌شوند و سفید کردن آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

فرایند سفید کردن دندان‌ها

برای سفید کردن دندان‌ها دو انتخاب وجود دارد که یکی سفید کردن در کلینیک دندانپزشکی و دومی سفید کردن دندان‌ها در خانه می‌باشد. بیشتر تولیدکننده‌های مواد سفیدکننده‌ی دندان از ترکیب‌هایی مشابه استفاده می‌نمایند. کربامید پراکساید ماده‌ای است که اثربخشی آن متغیر می‌باشد و به پروسه‌ی درمان و نحوه‌ی استفاده از آن بستگی دارد.
در کلینیک دندانپزشکی از مواد پرقدرت‌تری استفاده می‌شود اما بسیار گران‌تر است. این مواد معمولا بیش از ۱۵ % پراکسید دارند و باید تنها در کلینیک دندان‌پزشکی استفاده شوند؛ چرا که به راحتی توسط پزشک قابل پایش هستند و می‌توان اثربخشی آن را کنترل کرد.
معمولا روش سفید کردن در خانه به عنوان درمان مکمل و همراه با بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی، پیشنهاد می‌شود. به طور کلی کامل شدن روند سفید کردن دندان‌ها، چند روز تا چند هفته زمان می‌برد تا اینکه به آرامی رنگ دندان‌ها تغییر نماید. برای سفید کردن در خانه، دندانپزشک شما یک قالب‌گیری از دهان و دندان‌های شما انجام می‌دهد تا یک تری (Tray) یا ظرف اختصاصی، به شکل دندان‌های شما ساخته شود. باید ماده‌ی سفید کننده را درون تری نگاه دارید و دندان خود را درون آن بگذارید. روش استفاده و نحوه‌ی قراردادن ماده درون تری و طول مدت نگاه داشتن تری در دهان، برای هر نوبت از استفاده، به شما داده می‌شود. معمولا هر نوبت استفاده از این مواد سفیدکننده، چند ساعت زمان می‌برد.

محصولات OTC (دستگاه‌های سفیدکننده دندان در خانه) و خمیردندان‌های سفید کننده:

در حالیک به تعداد بیشماری محصولات OTC وجود دارند که ادعا می‌نمایند دندان‌های شما را سفید می‌کنند، با این حال بهتر است پروسه‌ی درمان سفید کردن دندان تحت نظر یک دندانپزشک صورت گیرد. حتی ممکن است برای شما سفید کردن دندان‌ها توصیه نشود یا نتیجه بخش نباشد. دندانپزشک شما بهترین کسی است که در صورت سلامت دندان‌ها و لثه‌ها و در صورت نیاز به سفید کردن دندان‌ها، بلیچینگ را برای شما با اطمینان و اثر بخشی مناسب، انجام خواهد داد.
همچنین از آنجایی که محصولات زیباییOTC ، مواد سفید کننده قابل تنظیم ندارند، لذا تحت نظارت سازمان‌های غذا و دارو نمی‌باشد. اگر تصمیم به استفاده از محصولات OTC دارید، از محصولی استفاده نمایید که:
• ساخت یک شرکت بزرگ و شناخته شده باشد
• سابقه‌ی ایمنی و کیفیت محصول را داشته باشد
• از ماده‌ی پراکسید با درصد پایین در ساخت آن استفاده شده باشد
• نتیجه‌ی درمان آن در زمان طولانی‌تری نسبت به درمان دندانپزشک در کلینیک، اتفاق بیفتد
سیستم های OTC که متکی بر یک تری برای نگاه داشتن ماده‌ی سفید کننده می‌باشد، معمولاً تری آن‌ها کاملاً با دهان بیمار انطباق ندارد تا از خروج مواد سفیدکننده از داخل تری و رسیدن آن به لثه و بلع آن جلوگیری نماید. به همین دلیل بهتر است از تری که بر اساس قالب‌گیری از دندان‌های شما ساخته می‌شود استفاده کنید.
خمیر دندان‌های سفید کننده دندان نیز معمولا از مواد سایشی برای تمیز کردن و سفید نگاه داشتن دندان‌ها استفاده می‌کنند. با این حال استفاده مستمر از مواد سایشی باعث خوردگی مینای دندان و کاهش شفافیت دندان‌ها به مرور زمان می‌شود. اگر از این محصولات استفاده می کنید باید بیشتر مراقب باشید. اگر خمیر دندان‌های سفیدکننده از ترکیبات پراکسید برای سفید کردن استفاده نمایند، بعد از مدتی از تماس خمیر دندان با دندان‌ها، به‌طور معمول خاصیت سفید کنندگی آن کاهش می‌یابد

مجله آموزشی

فهرست