اگر فکر می‌کنید با گذشت زمان، دندان‌هایتان تیره‌تر می‌شوند، توهمی بی‌اساس نیست. با بالاتر رفتن سن، دندان‌های ما تیره‌تر می‌شوند. این امر گاهی به خاطر لکه هایی است که بر اثر برخی عادت‌ها مثل سیگار کشیدن، خوردن مشروب قرمز و خوردن چای یا قهوه است. اما اغلبِ این تغییرات به خاطر ساختارِ خود دندان‌ها است. دندان یک لایه ی بیرونیِ فوق‌العاده سخت و نیمه‌شفاف دارد که مینا نامیده می‌شود.

این لایه ی متخلخل غالباً در ابتدا مانند مروارید سفید است، اما با گذشت زمان ممکن است لکه بگیرد یا تغییر رنگ بدهد. دندان‌ها یک لایه ی درونی نرم‌تر هم دارند که عاج (Dentin) نامیده می‌شود، عاج دندان سفید نیست بلکه زرد یا قهوه‌ایِ متمایل به زرد است. هرچه سن ما بالاتر برود مینایِ دندان نازک‌تر شده و رنگ زرد عاج دندان بیشتر نمایان می‌شود. این امر می‌تواند باعث کاهش زیبایی لبخند شود.

ساختار پوسیده ی دندان همچنین می‌تواند جوانی و طراوت را از لبخند ما بگیرد: وایت فیلینگ‌ها [مواد سفیدرنگ برای پر کردن دندان‌های توخالی] ممکن است در نهایت رنگی شوند یا تغییر رنگ دهند، و رنگ خاکستریِ تیره ی آمالگام [نوعی آلیاژ خاکستری رنگ برای پر کردن دندان‌ها] ممکن است از آن چیزی که ما دوست داریم برجسته‌تر باشد.

در مواجهه با همه ی این مشکلات چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

سفید کردن دندان‌ها

ثابت شده است که عناصر تشکیل‌دهنده ی بلیچینگ(سفید کردن دندان) حرفه‌ای اگر تحت نظارت استفاده شوند، بی‌خطر هستند و برای مینای دندانِ رنگی‌شده بسیار مفید هستند. در برخی موارد، برای مثال بعد از عصب‌کشی، می‌توانند باعث سفید شدن دندان‌ها از داخل هم بشوند. با‌این‌حال اگر دندان‌های شما به علت پروسه ی پیری دندانی که در بالا شرح داده شد،  بیش‌ از حد رنگی شده‌اند، ممکن است دیگر روش‌ها برای درخشان‌تر کردن لبخند شما از  سفید کردن موثرتر باشند.

روکش‌ چینی

این لایه‌های فوق‌العاده نازک، به  قسمت جلویی(قابل‌ رویت) دندان‌ها متصل می‌شوند تا دندان‌ها به نحو چشمگیری جوان‌تر به نظر بیایند. هر روکش به صورت مجزا ساخته می‌شود بنابراین می‌توانید فقط یک دندان را سفید کنید یا اینکه یک ردیف کامل را سفید کنید. هر روکش به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا  با نمایِ لبخند شما هماهنگ باشد اکثر روکش ها نیازمند برداشته شدن مقدار کمی از مینا هستند تا مناسب و طبیعی برسند، به آن معنا که این روش در واقع شکل دندان را تغییر می‌دهد پس برگشت‌ناپذیر است. همچنین این روش به دلیل پیچیدگی کم‌هزینه‌ترین راه نیست، بااین‌حال، این همان طور که در برخی از سلبریتی ها هم دیده شده بهترین راه برای برگشت به حالت قبلی است. به‌علاوه روکش های چینی لکه دار نمی شوند.

باندینگ ها

وقتی فقط یک دندان تیره شده است می‌توان آن را به‌وسیله ی باندینگ ها سفید کرد. این یک روش ساده است، در کلینیک دندان خراب رابا مواد کامپوزیتی رنگی پُر می‌کنند تا به شکل دندان در بیاید و سپس صبر می‌کنند تا [مواد] سفت شود. این عمل چند بار تکرار می‌شود تا اینکه دندان پیوندی درخشان[و سفید] و طبیعی به نظر بیاید. روش باندینگ یک روش نسبتاً ارزان است اما دوام روکش چینی را ندارد، برخلاف روکش، دندان ترمیم شده ممکن است از سیگار، غذا و یا مشروب رنگ بپذیرد.

روکش ها

اگر یک دندان به حدی خراب شده باشد که نتوان با استفاده از  کامپوزیت آن را درست کرد ممکن است یک تاج دندان کامل مورد نیاز باشد. روکش یا «کلاه» ، تمام قسمت‌های قابل رویت دندان از بُن دندان تا پایین خط لثه را شامل می‌شود. مانند اکثر روکش ها، وقتی دندان یک تاج دریافت می‌کند، تا ابد به آن نیاز دارد. تاج‌های ساخته‌شده از پرسلین(چینی) و کمپوزیت بسیار واقعی به نظر می‌رسند و سال‌ها دوام دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست