دندان عقل

دندان عقل

نظریه های بیشماری در مورد اینکه چگونه دندان عقل به این نام مشهور شد، وجود دارد. یکی از این نظریه ها بر این مبنا است که چون این دندان زودتر از سنی که انسان عقل رسمی شود( حدود هجده سالگی)  رویش نمی کند، لذا به این نام معروف شده است.

در ادامه چند نظریه در مورد دندان عقل آورده می شود ، به نظر شما کدام صحیح است؟

دندانهای عقل در تمام انسانها ،زودتر یا دیرتر رویش می آید.

دندانهای عقل باید زودتر یا دیرتر کشیده شوند.

اگر دندان عقل به هر دلیلی دردناک شود باید کشیده شود.

همه انسانها با دندان عقل به دنیا می آیند.

اگر با تمام جملات بالا موافق هستید بهتر است ادامه متن را بخوانید:

حقیقت این است که :

دندان عقل در برخی از بیماران هرگز رویش نمی یابد. متاسفانه این دندانها می توانند مشکلات چشمگیری را در زیر لثه ایجاد نمایند و به دندانهای کناری آسیب وارد نمایند.  دندانپزشکان کلینیک ما می توانند در این خصوص که دندان کشیده شود یا نه به شما مشاوره دهند.

علاوه بر مشکلاتی که دندان عقل نهفته ایجاد می نماید، دندانهای نیمه نهفته نیز ممکن است نیاز به خارج کردن داشته باشند. بقایای مواد غذایی و باکتریهایی که در پاکت میان دندان نیمه نهفته و لثه گیر می کنند ، می توانند موجب بروز عفونت لثه شوند حتی اگر ناراحتی خاصی ایجاد نکنند.

از آنجاییکه همواره به هنگام کشیدن دندان عقل ، خطر آسیب به عصب فک پایین وجود دارد، دندانپزشکان با برسی کامل روابط فکی و رادیوگرافی های شما، توصیه های لازم را جهت خارج کردن دندان یا نگهداری آن به شما ارائه خواهند داد.

اغلب افرادی که با دندانهای عقل خود مشکل دارند، حداقل یکبار درد دوره ای را تجربه نموده اند. وقتی که درد برای مدتی از بین می رود ، غالبا افراد گمان می کنند که دردی که تجربه کرده اند دیگر بر نمیگردد و مشکل رفع شده است، در حالیکه این دردها دوره ای و تناوبی می باشند و می توانند برای سالها ادامه یابند. با اینحال بهتر ات که دندانهای عقل دارای مشکل زودتر خارج شوند، چرا که در جوانی ، هم جراحی دندان راحت تر می باشد و هم بهبودی زخم و ترمیم فک در آن سنین سریعتر رخ می دهد.

درصد کمی از افراد خوش شانس وجود دارند که با یک دندان عقل یا بدون دندان عقل به دنیا می آیند.

معاینه روتین دندانپزشکی می تواند به نگهداری سلامت دندان عقل کمک کند و به تصمیم گیری دندانپزشک کمک می کند که دندان را خارج نماید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست