دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه یا دندان سایی (Bruxism)، اختلالی است که اکثر افراد به طور ناخودآگاه از آن رنج می‌برند، چون معمولا به هنگام خواب رخ می‌دهد. مادامی که سروصدای داندان قروچه‌ی شما، کسی را بیدار نکند، متوجه نخواهید شد که دردهای دهانی، خواب ناآرام و بی‌کیفیت و خستگی عمومی‌تان نشانه‌های براکسیزم یا دندان قروچه است. اگر این مشکل درمان نشود می‌تواند منجر به درد شدید و یا لق شدن دندان‌ها شود، یا حتی سبب شکسته شدن و ایجاد ترک در سطح و مینای دندان شود.

معمولا دندان‌پزشکان می‌توانند متوجه علایم ساییدگی بر روی دندان‌ها شوند اما اگر خودتان هم مشکوک به مشکل دندان قروچه هستید در نوبت بعدی مراجعه به دندان‌پزشک این مساله را با او درمیان بگذارید تا با همکاری وی درمان مناسبی برای رفع این مشکل اتخاذ کنید.

یکی از دلایل اصلی براکسیزم، استرس است. دندان‌پزشک می‌تواند برای پیشگیری از دندان قروچه در هنگام خواب، یک پروتز محافظ شب بسازد و آن را در دهان بیمار کار بگذارد. پروتز محافظ شب با نگهداری دندان‌های بالا و فک پایین از بهم ساییدگی آنها جلوگیری می کند و سبب آرام ماندن عضلات فک به هنگام خواب می‌شود. دندان‌پزشک می‌تواند آرام بخش عضلانی یا داروهای ضد التهاب نیز تجویز کند.

اگر طرز قراگیری دندان غیرعادی و یا کج باشد یا اگر جای خالی دندانی در دهان باعث ایجاد براکسیزم شود، دندان‌پزشک با برداشتن سطوحی از دندان مشکل ساز، می‌تواند آن را درمان کند. در موارد حادتر، دندان‌پزشک سطح جونده ی دندان‌ مشکل ساز را با روکش و یا قالب‌های پرکردنی تغییر شکل می‌دهد یا حتی می‌تواند درمان ارتودنسی را برای کارایی بیشتر تجویز نماید.

اگر می‌خواهید سایش دندان‌های‌تان را برطرف کنید، با دندان‌پزشک خود صحبت کنید. با ارایه درمان مناسب می‌توانید درد ناحیه فک و دهان را کاهش دهید، خواب‌تان را بهبود ببخشید و دندان‌های‌تان را از سایش غیر طبیعی حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست