رادیوگرافی ها معمولا به عنوان اشعه ی ایکس شناخته می شوند و ابزار بسیار با اهمیتی هستند که به دندانپزشک کمک می کنند که تشخیص مناسبی از نیازهای سلامت دهان و دندان بگیرد. رادیوگرافی ها به دندانپزشک اجازه می دهند که بتواند آنچه که چشم غیر مسلح نمی توان دید را ببیند.

رادیوگرافی ها به دندانپزشک کمک می کند تا در مورد پوسیدگی ها ، بیماریهای لثه و بافت اطراف دندان، آبسه ها یا رویش های غیر نرمال از قبیل تومور ها و کیست ها، تصمیم گیری نماید. همچنین رادیوگرافی ها شرایط و محل دندانهای پنهان شده یا رویش نیافته را نشان می دهند.

اغلب چه مواقعی باید رادیوگرافی گرفت؟

اینکه چه مواقعی گرافی گرفته شود و چه نوعی از گرافی را دندانپزشک باید توصیه نماید ، بستگی دارد به مسوولیت دندانپزشک برای انجام معاینه کامل و به منظور اطمینان از اینکه مشکلات به صورت اولیه شناسایی شوند تا تخریب کمتری به بافت دندان و لثه برسانند. همچنین بستگی به شرایط دهان شما نیز دارد،اینکه چه درجه ای از مشکلات در دهان شما مشهود است و چه بخشی از دهانتان را دندانپزشک می خواهد ببیند.

رادیوگرافی بایت وینگ

بایت وینگ ها یکی از شایع ترین انواع گرافی می باشند. بایتوینگ ها ، دندانها را در ناحیه بالای خط لثه و ارتفاع استخوان مابین دندانها را نشان می دهند. بایت وینگ ها به تشخیص بیماریهای لثه و پوسیدگیهای بین دندانی کمک می نمایند. فیلم بایت وینگ در ناحیه پشت دندانهای شما قرار می گیرد و با بستن دهان بر روی صفحه ی کاغذی نگهدارنده ی فیلم ثابت می ماند.به طور معمول چهار بایت وینگ به عنوان ست کامل گرافی از دندانها تهیه می گردد. اغلب ممکن است برای بیماران با پوسیدگیهای متعدد، هر۶ ماه و برای بیمارانی که بهداشت مناسب دارند و پوسیدگی ندارند، هر دو تا سه سال ، تجویز گردد.

سری کامل

سری کامل گرافی های دندانی تمامی دندانها و بافتهای نگاهدارنده را نشان می دهند، به تشخیص پوسیدگی کمک می کنند|، کیستها و تومورها ، آبسه ها ، دندانهای نهفته و بیماریهای لثه را مشخص می نمایند. یک ست کامل گرافی دندانی معمولاً شامل چهارده تا بیست عدد گرافی اختصاصی می باشد و عموماً در طی اولین معاینات دندانپزشکی به منظور کمک به تشخیص مناسب و طرح درمان اولیه ، درخواست می گردد.

پانورکس

گرافی پانورکس یک گرافی کامل دهانی است که بدون گذاردن فیلم در دهان تهیه می گردد. در عوض شما می بایست ثابت بنشینید و سر دستگاه ایکس ری به دور شما می گردد و یک تصویر بزرگ از فک ها و دندانهای شما تهیه می نماید. این نوع از گرافی، مخصوصاً برای دیدن دو فک بالا و پایین تواماً وهمچنین دیدن دندانهای نهفته یا دندانهایی که ساختمان مخفی دارند و در کلیشه های گرافی کوچک دیده نمی شوند، کاربرد دارد.

پری اپیکال(PA)

گرافی پری اپیکال یک گرافی تک بعدی است که جهت دیده شدن اختصاص نواحی مورد نگرانی تهیه می گردد. اگر دندان درد دارید احتمالاً دندانپزشک شما یک گرافی پری اپیکال درخواست نماید تا بتواند تمامی نواحی دندان شامل تاج و ریشه را در گرافی ببیند.

  • CBC

این تکنیک رادیوگرافی اختصاصی جهت دیدن ساختارهایی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، کاربرد دارد. یک دستگاه چرخشی به همراه کامپیوتر دیجیتال جهت تهیه تصاویر سه بعدی واضح از بافت نرم ، استخوان، عضلات و رگهای خونی می باشد. اگر دندانپزشک شما احساس کند که تصاویر سه بعدی دیگری جهت تشخیص بهتر یا درمان بهتر نیاز دارد ممکن است به شما این تکنولوژی را توصیه نماید.

چه میزان اشعه با گرافی های دندانی دریافت می کنم؟

یک ست بایتوینگ اکسپوژری در حدود ۲۲ تا ۵۱ میکروسیورت (microsievert) دارد.

یک پانورامیک (پانورکس) اکسپوژری در حدود ۵ تا ۲۵ میکروسیورت دارد.

CBCT بسته به اندازه تصویر و نوع برند دستگاه مورد استفاده، اکسپوژرهای متفاوتی درمحدوده ی ۲۰ میکروسیورت تا ۷۰۰ میکروسیورت دارد.

برای فهمیدن این اعداد می بایست آن را با میزان رادیاسیون هایی که در اطرافمان هست و هر شخص در طی یکسال با آن مواجه می گردد ، مقایسه نمود. در هر سال هر شخص ممکن است ۲۴۰۰ میکروسیورت از جهان اطراف خود اشعه ی ایکس دریافت نماید.

آیا دندانپزشک می تواند میزان این تشعشع را کاهش دهد؟

بله. چند کار می توان انجام داد تا مطمئن گردید که میزان اشعه ی دریافتی توسط بدن شما به کمترین حد رسیده است.

  1. 1.     -یک شیلد سربی بر روی بدنتان قرار دهید. یک یقه ی سربی برای تیرویید بر روی گردن قرار دهید.
  2. 2.     -اگر از دستگاه های رادیوپرافی با کولیماتور(تیوب سر دستگاه) بلند استفاده شود، میزان اشعه و اندازه اشعه ایکس دریافتی توسط بیمار را محدود می نماید.
  3. 3.     -اگر از فیلم های گرافی دیجیتال یا سنسورهای دیجیتال که سریع هستند استفاده گردد، میزان اشعه دریافتی کمتر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست