زایلیتول

زایلیتول

شیرین کننده ضد پوسیدگی

زایلیتول چیست؟

زایلیتول یک الکل قند طبیعی است که به پیشگیری از پوسیدگی کمک می نماید. ممکن است الکلهای قندی رادر محصولات دیگر دیده باشید مثل مانیتول و سوربیتول. زایلیتول الکل قندی است که اثرگذاری آن در پیشگیری از پوسیدگی تایید شده است. شیرینی و میزان شکر و شکل گرانوال می تواند در بسیاری از مواردی که شکر مورد نیاز است مثل سرلاک های شیرین و نوشیدنیها و یا برای پخت نان و شیرینی(بخصوص اگر نیاز به تخمیر باشد)، استفاده گردد.

زایلیتول چگونه از ایجاد پوسیدگی پیشگیری می نماید؟

زایلیتول باعث جلوگیری از رشد باکتریهای پوسیدگی زا می گردد. به این دلیل که این باکتریها (استرپتوکوکوس میوتانس) زایلیتول را برای رشد نمی توانند شناسایی کنند. با استفاده طولانی مدت از زایلیتول، کیفیت باکتریها در دهان تغییر کرده و پوسیدگی های با علت باکتری فعال در سطوح دندان کمتر و کمتر می شوند. شکل گیری پلاک میکروبی کاهش یافته و سطح سطح درگیری اسید با سطوح دندان پایین می آید. مطالعات نشان می دهد که استرپتوکوکوس میوتانس از والدین به کودکان تازه متولد شده ی آنها انتقال می یابد، بنابراین باعث شروع رشد باکتریهای پوسیدگی زا در کودک می گردد که منجر به بروز حفره های پوسیدگی در دندانهای کودک می شود.

چه محصولاتی دارای زایلیتول می باشد و چگونه می توان آنها را بدست آورد؟

زایلیتول اغلب در آدامس های جویدنی و آب نبات ها وجود دارند.  شما باید به لیست مواد تشکیل دهنده محصول نگاهی بیاندازید تا ببینید که آیا از زایلیتول در آن محصول استفاده شده است. معمولاً اگر سطح زایلیتول استفاده شده در محصول به اندازه ای باشد که پیشگیری از پوسیدگی نماید ، می بایست آن را در سطر اول لیست نوشته باشند. به علاوه، برخی شرکت ها محصولات حاوی زایلیتول را برای توزیع در اینترنت تولید می نمایند.

چقدر می بایست از زایلیتول استفاده نماییم تا اثرگذار شود؟

از آدامس یا آب نبات حاوی زایلیتول، ۳ تا ۵ بار در روزاستفاده شود تا میزان ۵ گرم زایلیتول دریافت گردد.بدلیل آنکه مدت رمان استفاده مهم می باشد، آدامس می بایست در حدود ۵ دقیقه استفاده شود و آب نبات کاملاً حل شود.از آنجاییکه زایلیتول در روده بزرگ جذب می گردد،تاثیرش مانند فیبر می باشد و مقدار زیاد آن اثر ملین داشته و باعث نرمی مدفوع می شود.

آیا زایلیتول ایمنی دارد؟

زایلیتول به عنوان ماده ی ایمن از سوی تعدادی از آژانس ها مثل سازمان غذا و دارو امریکا، سازمان بهداشت جهانی و … تایید گردیده است. زایلیتول نشان داده است که قابلیت پیشگیری از پوسیدگی ، به خصوص برای افرادی که ریسک بالایی از پوسیدگی دارند، در صورتیکه به عنوان استراتژی کلی در کاهش پوسیدگی استفاده شود ( شامل رژیم غذایی سالم و بهداشت دهان خوب می باشد) را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست