تحلیل لثه

تحلیل لثه ‏ها و بدون محافظ ماندن سطوح ریشه دندان، یک بیماری رایج در بزرگسالان بالای ۴۰ سال است. بسیاری از افراد آن را صرفاً نشانه‏ای از پیر شدن می‏دانند و در برخی موارد اساساً این اتفاق نتیجه ساییدگی و پارگی یا سال‏ها مسواک زدن بدون دقت است. با این وجود، گاهی عقب‏ نشینی لثه ‏ها می‏تواند نشانه چیزهای بیشتری باشد. در بسیاری از موارد، تحلیل لثه‏ ها به وسیله ی بیماری پریودنتال (بیماری لثه) ایجاد می‏شود. در بیشتر موارد، باعث هیچ دردی نمی‏ شود و افراد اصلاً متوجه آن نمی‏ شوند.

به طور کلی، بیماری لثه در بزرگسالان هنگامی شروع می‏ شود که باکتری‏های محتوی پلاک بر روی دندان‏ها و لثه ‏ها ایجاد می‏شوند. اگر پلاک به صورت روزانه برداشته نشود، سمومی را تولید می‏کند که باعث تحریک و التهاب لثه‏ ها می‏شوند. در نهایت پروسه التهاب، بافت‏های لثه را از بین می‏برد و باعث می‏شود آنها از دندان جدا شوند و فضاهایی به نام پاکت را ایجاد کنند. پاکت‏ها باعث جذب باکتری‏های بیشتر می‏شوند که این مشکل را بیشتر می‏کند.

در مراحل اولیه، بیماری لثه (ژنژیویت) که نشانه اش لثه‏ های قرمز و متورمی است که به راحتی خونریزی می‏کنند، برگشت‏ پذیر و قابل تشخیص و درمان به وسیله دندان‏پزشک یا بهداشت‏کار دهان و دندان در طول معاینه‏ های دوره‏ای است.

پیشرفت بیماری (پریودنتیت) می‏تواند استخوان و بافت‏های نرمی را از بین ببرد که از دندان محافظت می‏کنند. در مراحل پیشرفته پریودنتیت، دندان ممکن است لق شود، از جا کنده شود و یا به مرحله‏ ای برسد که دندان‏پزشک مجبور شود آن را از جا در بیاورد. درواقع، پریودنتیت عامل ۷۰ درصد از لق‏ شدگی‏های دندان در بزرگسالان بالای ۴۰ سال است. خبر خوب این است که با عادات روزانه بهداشت دهان و دندان می‏توان از این وضعیت لثه جلوگیری به عمل آورد. با مسواک زدن به وسیله یک مسواک نرم، استفاده از فشار ملایم تا متوسط و حرکت‏های دایره‏ ای کوچک یا عقب‏ وجلوهای بسیار اندک مسواک، می‏توان به بهترین وجه از تحلیل لثه‏ ها جلوگیری به عمل آورد. استفاده از مسواک‏هایی که برس‏های سختی دارند و همچنین به کار بردن ضربه‏ های افقی بلند با فشار اضافی بر روی مسواک صحیح نیست.

اگر لثه‏ ها دچار تحلیل شده ‏اند، گاهی اوقات می‏توان از پیوند بافت لثه برای پوشاندن قسمتی از سطح بی‏ حفاظ ریشه و تقویت بافت ضعیف لثه که دچار عقب‏ نشینی شده است استفاده کرد تا از تحلیل بیشتر جلوگیری شود. همچنین حساسیت از بی‏ حفاظ ماندن سطح ریشه ناشی می‏شود و در لثه ‏هایی که دچار عقب‏ نشینی شده ‏اند رایج است. دندان‏پزشک می‏ تواند از یک سری دارو و درمان در مطب برای این افراد استفاده کند و یا محصولاتی را برای استفاده آنها در خانه توصیه کند که به کاهش حساسیت سطوح ریشه‏ ها کمک کند و از سطوح ریشه که در برابر پوسیدگی آسیب‏ پذیر هستند محافظت نماید.

به خاطر داشته باشید که با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت روزانه و مراجعه مستمر به دندان‏پرشک، بزرگسالان می‏توانند در تمام طول عمر، دندان‏های طبیعی خود را حفظ کنند.

زیبایی

عناصر زیادی وجود دارند که لبخند ایده آل را تشکیل می‌دهند و از بارزترین عناصری که به ذهن می‌رسند دندان‌هایی سالم و درخشان است.
اما بافت لثه‌ای که دندان‌ها را احاطه کرده و آن را نگهداری می‌کند نقش مهمی در جذابیت لبخند شما ایفا می‌کند.
زمانی که تاج دندان توسط بافت لثه بیش‌ازحد پوشانده شود می‌تواند دندان‌ها را کوتاه‌تر از آنچه به نظر می‌رسند نشان دهد و لبخندی چسبنده را به وجود آورد که به لبخند لثه ای معروف است.
همچنین در شرایطی که خط لثه در اطراف دندان قرارگرفته شکل نامنظم به آن می‌دهد و سبب می‌شود دندان‌های شما با اشکال مختلفی دیده شوند.
علاوه بر نگرانی در خصوص زیبایی لبخند و دندان‌ها، این شرایط در لثه، تمیز کردن دندان‌ها را دشوار می سازد بنابراین نمی‌توان از بروز خرابی و بیماری‌های لثه جلوگیری کرد. تمامی این مشکلات زیبایی لثه را می‌توان به کمک درمان‌های زیبایی لثه و در کلینیک‌های دندان‌پزشکی برطرف کرد.

مشکلات زیبایی لثه

بسیاری از مسائل زیبایی لبخند مربوط به زیبایی لثه است. کوتاه‌تر نشان داده شدن دندان‌ها به دلیل چسبندگی لثه ازجمله مشکلات زیبایی لثه است.

گاهی نیز برخلاف این مشکل رخ می‌دهد یعنی به دلیل از بین رفتن یا عقب کشیده شدن بافت لثه دندان‌های شما خیلی بلند نشان داده می‌شوند.

یکی دیگر از مشکلات لثه که بر زیبایی لبخند شما تأثیر می گذارد ناهمواری خط لثه است به این معنی که برخی از دندان‌های شما بیشتر از بقیه توسط بافت لثه پوشانده شده اند.

همه‌ی این مشکلات توسط درمان‌های زیبایی لثه قابل‌حل شدن هستند. عمده‌ترین مشکلات زیبایی لثه عبارت‌اند از:

بافت اضافی:

یک لبخند چسبناک می‌تواند به‌وسیله بافت بیش‌ازحد لثه ایجاد شود که بخش قابل‌توجهی از سطح مینای دندان را نسبت به حالت نرمال پوشش می‌دهد. از درمان‌های زیبایی لثه که برای رفع این مشکل استفاده می‌شود یک روش شناخته‌شده به نام تاج زدن است که در آن برای بیشتر نمایان کردن سطح دندان، مقداری از بافت لثه( و گاهی اوقات مقدار کمی از بافت استخوانی) برداشته می‌شود.

 افزایش طول تاج دندان

خدمات پریودنتال جهت ارائه دندانپزشکی زیبایی و رسیدن به حد مطلوب روکش ها و ترمیم ها و یا بهبود زیبایی خط لثه می باشد.

شما می بایست با دندانپزشک خود در مورد جراحی ها با خدماتی که لبخند لثه ای شما را بهبود بخشد، مشورت نمایید تا اگر خط لثه شما بلند است و دندانهایتان را کوتاه نشان می دهد، با انجام درمانهای جراحی لثه ، به آن بهبود بخشید.

ممکن است دندانهای شما به طور طبیعی طول خوبی داشته باشند اما توسط حجم زیادی از لثه پوشانده شده باشند. برای درمان این موضوع ، دندانپزشک به شما پیشنهاد جراحی جهت افزایش طول تاج را می دهد.

در طی این درمان ، لثه اضافی و بافت استخوان ، تغییر شکل داده می شوند تا دندان طبیعی بیشتر در دهان دیده گردد. این کار ممکن است برای یک دندان یا چند دندان و یا حتی برای خط لثه انجام شود تا لبخند مناسب بدست آید.

همچنین دندانپزشک یا متخصص جراحی لثه ممکن است جهت ساخت ترمیم یا روکش های زیبایی به این پروسه درمانی دست بزنند که احتمالاً دندان شما در زیر خط لثه شکسته یا پوسیده بوده یا ساختار دندانی ناکافی جهت ترمیم داشته است. جراحی افزایش طول تاج لثه و سطح استخوان را با هم تطبیق می کند تا سطح بیشتری از دندان جهت ترمیم آن بدست آید.

مزایای این درمان چیست؟

هرچند دندانپزشک این درمان را جهت رسیدن به زیبایی و عملکرد بهتر دندانهای شما انجام می دهد، اما بیماران اغلب هر دو مزیت را بدست می آورند: یک لبخند زیبا به همراه بهبود سلامتی پریودنتال که کلید اصلی زیبایی، غذا خوردن، صحبت کردن به راحتی و اعتماد به نفس می باشد.

مراقبت ها

مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

  1. پس از بر طرف شدن اثر داروی بی حسی، احتمال بروز مختصری درد و ناراحتی دور از ذهن نخواهد بود. طبق دستور دندانپزشک آفاق داروی مسکن مصرف نمایید.
  2. پس از اتمام جراحي يك پك يخ به شما داده مي شود.اين پك يخ را بطور متناوب بر روي ناحيه جراحي قرار دهيد.
  3.  تورم مختصر بعد از عمل، واکنش طبیعی بدن می باشد و معمولاً ظرف 3 تا 4 روز از بین می رود. در صورت شدید و دردناک بودن تورم و یا خونریزی غیر قابل کنترل، با کلینیک آفاق تماس بگیرید.
  4. به منظور جلوگیری از تحریک محل زخم، از خمیر جراحی بر روی لثه شما استفاده شده است که پس از چند روز کاملاً سخت میگردد. این خمیر که به منزله یک پانسمان می باشد، مانع از درد شده، به ترمیم زخم جراحی کمک میکند.
  5.  خمیر پانسمان یک هفته بعد از عمل در کلینیک آفاق برداشته می شود.
  6.  در صورتی که از خمیر جراحی در دهان شما استفاده نشده باشد، بعد از دو روز به آرامی ناحیه را مسواک کنید.
  7.  ظرف مدت چهار یا پنج ساعت پس از جراحی بزاق دهان ممکن است صورتی رنگ باشد؛ این حالت کاملاً طبیعی است و نشانه خونريزي نمي باشد.
  8.  از روز بعد از عمل، به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد، شستشو با آب نمک ولرم را آغاز نمایید. به این ترتیب که یک قاشق کوچک چایخوری نمک را در نصف لیوان آب نیم گرم حل کرده و هر ساعت یک بار دهان خود را با آن شستشو دهید. به جاي آب نمك مي توانيد از داروخانه محلول سرم نرمال سالين را تهيه نموده و استفاده نماييد.
  9.  در صورت تجویز آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر، در رعایت مفاد نسخه کوتاهی نورزید.
  10.  گرما و دود سیگار سبب بیماری لثه و اثرات ایمونولوژیک نیکوتین باعث تاخیر در التیام و جلوگیری از نتایج مطلوب درمان میگردند.

عوارض

متعاقب جراحی لثه تغییراتی بروز می کند که موقتی و قابل برگشت می باشد. برگشت این تغییرات ممکن است به سه هفته تا شش ماه زمان نیاز داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

1- لق شدن مختصر دندانها

2- حساسیت دندان ها به سرما و گرما پس از مدتي با رعايت بهداشت دهان و دندان از بين مي رود.

3- فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالی شدن لثه بین دندان ها

مجله آموزشی

فهرست