پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است و به دلیل انواعی از باکتریهایی که در دهان شما زندگی می کنند ایجاد می گردد. باکتریهای در یک لایه ای که روی دندانها می باشد و پلاک نام دارد رشد می کنند. باکتریها از آنچه که می خورید تغذیه می کنند بخصوص شکر( که در میوه ها) و نشاسته پخته شده ( نان ، سیب زمینی، برنج، پاستا و غیره). در حدود پنج دقیقه پس از آنکه غذا خوردید یا نوشیدنی میل کردید، باکتریها هم شروع به تغذیه کرده و شروع به تولید اسید می کنند. این اسید می تواند سطح خارجی دندان را که دارای مواد معدنی است که از دندان محافظت می کند را حل می کنند و نتیجه ی آن ایجاد حفره است.

شما با باکتریهای پوسیدگی زا به دنیا نمی آیید. این باکتریها معمولا در دوران اولیه رشد توسط مادر یا پرستار شخصی منتقل می گردند. برای کاهش انتقال باکتری به فرزندانتان ، از اشتراک وسایلی مانند ظروف غذاخوری ، نی و دیگر ظرفی که احتمال می دهید روی آن بزاق باشد، اجتناب کنید.

چکونه از ایجاد پوسیدگی پیشگیری کنیم

دندانهایتان را دوبار در روز با خمیردندان جاوی فلوراید مسواک بزنید.

از نخ دندان جهت تمیز کردن فواصل دندانی استفاده نمایید.

معاینات روتین دندانپزشکی را انجام دهید.

از یک رژیم غذایی متعادل استفاده نمایید.

با دندانپزشک خود در خصوص درمان سیلانت تراپی، فلوراید تراپی و درمانهای پیشگیرانه ، مشورت نمایید.

سیلانت تراپی

سیلانت

پیشگیری از پوسیدگی دندان می تواند راحت تر از درمان باشد. همانطور که می دانید مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان مهمترین سلاح در برابر شکل گیری پلاک می باشد و از ایجاد پوسیدگی های اولیه جلوگیری می کند. علاوه بر استفاده از مسواک و نخ دندان روزانه، دندانپزشکان کلینیک ما می توانند با استفاه از مواد پلاستیکی به نام سیلانت و قرار دادن آن بر روی سطوح شیار دار دندانهای عقبی دهان شما از پوسیدگیهای آتی محافظت نمایند. این محافظ های پلاستیکی یک سد مقاوم در برابر ورود باکتریهایی که در بزاق هستند، به داخل شیارهای دندانهای آسیاب ایجاد می کنند.

پلاک دندانی چیست و چرا باعث پوسیدگی می شود؟

غذا و مایعاتی که شما می خورید و می نوشید، دارای باکتریهایی است که یک لایه چسبنده ای بر روی دندان ایجاد می نماید که پلاک میکروبی نام دارد. پلاک میکروبی روی دندان و مابین آنها می چسبد و اگر به طور روزانه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برداشته نشود، می تواند محیط را اسیدی نموده و باعث ایجاد سوراخ های پوسیدگی گردد.

سیلانتها چگونه از پوسیدگی جلوگیری می کنند؟

اضافه نمودن یک لایه پلاستیکی بر روی دندانها آنها را در برابر چسبندگی لایه پلاک به شیارهای دندانهای آسیاب ، مفاوم می سازد و خطر اینجاد پوسیدگی بر روی شیارهای دندانی را کاهش می دهد.

آیا درمان سیلانت تراپی دشوار است؟

خیر. درمان با سیلانتهای دندانی بسیار سریع، ساده و بدون درد می باشد و سیلانتها اغلب برای چندین سال بر روی دندان باقی می مانند. در یک معاینه روتین در بخش دندانپزشکی ما، دندانپزشک شما به سادگی می تواند در یک جلسه این درمان را انجام دهد.

چه کسانی نیازمند سیلانت تراپی هستند؟

سیلانتها جهت کاهش پوسیدگی دندانی در کودکانی که به تازگی دندانهای دائمی درآورده اند بسیار موثر می باشد. در واقع ( دندانهای خلفی) جهت درمان با سیلانت بلافاصله پس از رویش می بایست ارزیابی گردند. برای اغلب بچه ها این درمان بین سنین ۶ تا ۱۲ سال انجام می گیرد. همچنین سیلانت تراپی از شکل گیری پوسیدگی ها در دندان به سمت پایین پیشگیری می نماید.

این درمان به عنوان یک درمان پیشگیری کننده ی ارزان می تواند از نیاز به درمانهای گران آتی جلوگیری نماید.

مجله آموزشی

فهرست