چگونه از دندانهای حساس مراقبت کنیم

داشتن دندانهای حساس کم و بیش می تواند همراه با درد باشد. دندانهای حساس باعث پیشرفت دیگر مشکلات دندانی می شود. از قبیل بیماریهای لثه و پوسیدگی دندانها. با اندکی تغییرات می توان حساسیت دندانها را بهبود بخشید.

تغییر در اعمال روتین:

از خوردن غذاهای اسیدی اجتناب کنید. لازم نیست به طور کامل این غذاها را کنار بگذارید، محدود کردن این غذاها به پیشگیری از مشکلات دندانی شما کمک می کند و این رویه می تواند دندانها را در برابر حساسیت محافظت نماید. محدودیت استفاده از غذاهایی مثل سودا و نوشیدنی های گازدار و به طور کلی مرکبات و نوشیدنیهای آن، ماست و … را مورد ملاحظه قرار دهید. اگر از غذاهای اسیدی استفاده کردید سعی نمایید پس از آن اندکی آب یا شیر بنوشید تا اسیدیته ی آن در دهان پایین بیاید، یا آدامس حاوی زایلیتول بجوید تا اسیدیته ی دهان را به حالت نرمال برگرداند. با اینحال هرگز بلافاصله پس از نوشیدن مواد غذایی اسیدی مسواک نزنید.

از گارد دهانی استفاده کنید. برخی افراد بدلیل داشتن دندانهای حساس ، شبها دندانهایشان را به یکدیگر می سایند. حتی ممکن است خودشان متوجه این حالت نشوند. استفاده از گاردهای دهانی در شب از دندانهای شما محافظت می نماید. دندانپزشکان می در کلینیک دهانکده می توانند برای شما یک گارد دهانی مخصوص دهان شما که با استفاده از تکنیک قالبگیری تهیه و ساخته می شود، تهیه نمایند

برای سفید کردن دندانهایتان حتما با توجه به توصیه دندانپزشک و هدایت او این کار را انجام دهید. اگر می خواهید دندانهایتان را سفید کنید، حتما این کار را تحت نظر دندانپزشک انجام دهید چون اعمالی نظیر سفید کردن دندانها بسیار حساسیت زا هستند. بهترین راه برای انجام اعمال سفید کردن دندان ، استفاده از ژل هیدروژن پراکساید در سه یا چهار جلسه در طول یکسال است تا اینکه تمام کارها در یک جلسه انجام شود. این ملاحظات از بروز حساسیت در طی درمان بلیچینگ(سفیدکردن) می کاهد.

 

سالم نگاه داشتن دندانها:

از خمیردندانهای ضدحساسیت برای دندانهای حساس استفاده کنید. گاهی اوقات استفاده از این خمیردندانها در کاهش حساسیت مفید می باشند. از این خمیردندانها با توصیه دندانپزشکتان و بیش از یکبار استفاده نمایید تا تاثیر آن را بررسی نمایید. از خمیرددندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن استفاده کنید تا دندانهایتان مقاوم تر بمانند.

مسواک زدن منظم:

اگر از درمانهای ضدحساسیت برای دندانهایتان استفاده می کنید بسیار مهم است که دندانهایتان را سالم نگاه دارید.مطمئن شوی که دندانهایتان را به طور منظم دوبار در روز مسواک می زنید. همچنین از مسواکهای نرم استفاده کنید چون این مسواکها برای لثه مناسب تر هستند. به آرامی و بدون فشار از آنها استفاده کنید. هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض نمایید و همچنین اگر احساس کردید خمیردندانتان بیش از حد سایش دهنده است، آن را تعویض نمایید. رعایت این موارد دندانهایتان را سلامت نگاه می دارد.

نخ دندان یکبار در روز:

استفاده از نخ دندان باعث محافظت دندانها در برابر پوسیدگیهای دندانی می گردد. پوسیدگی دندانی در دندانهایی که جساس هستند باعث ایجاد حساسیت بیشتر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

جدیدترین مقالات

مقالات مرتبط

فهرست