لمینت سرامیکی

لمینیت دندان چیست؟

لیمنت دندان، روکشی از جنس سرامیک و یا رزین کامپوزیت است که روی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرد تا ظاهر دندان‌ها را درست کند. اگر سطح بیرونی دندان دارای شکستگی، ترک، خوردگی، تغییر رنگ و یا حتی تا اندازه‌ای نامرتب باشد، با کمک لمینت می‌توان مشکلات ظاهری دندان را رفع کرد. درواقع لیمنت دندان، نوعی روکش است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شود.

تفاوت لمینت با روکش دندان:

در صورتی که تنها جنبه زیبایی دندان‌ها مد نظر باشد از لمینت دندان استفاده می شود. لمینت روکشی است که تنها سطح بیرونی دندان‌ها را پوشش می‌دهد. اگر هم زیبایی و هم محافظت از دندان‌ها (مانند جلوگیری از پوسیدگی گسترده دندان) هم‌زمان با هم مد نظر باشد، از روکش استفاده می‌شود. روکش، تمام سطح مینای دندان را می‌پوشاند. در واقع لمینت تنها یک لایه نازک است که روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرد تا ظاهر دندان‌ها زیبا شود اما روکش، مانند یک روکش و لباس کامل، روی کل دندان قرار می‌گیرد تا از مینای دندان در برابر شکستگی و آسیب محافظت کند.

گذاشتن روکش دندان معمولا پس از درمان ریشه، پرکردن دندان و در نتیجه نازک شدن دیواره‌ی مینای دندان، پیشنهاد می‌شود. معمولا دندان‌هایی که با پوسیدگی زیادی همراه باشد و پر شود، اگر روکش نشود دچار شکستگی و از دست رفتن دندان می‌شود. در درمان به روش لمینت و روکش از مواد پوششی با ضخامت یکسان استفاده می‌شود و تنها تفاوت آن‌ها، اندازه سطح پوشانده شده است.

 

انواع لمینت و روکش دندان:

لمینت و روکش‌های دندان معمولا با برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که به تشخیص دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به طور کلی دو ماده اصلی برای ساخت این لمینت و روکش‌ها وجود دارد:

· پرسلن که سرامیک یا چینی هم گفته می‌شود: بافت و ظاهری مقاوم و شبیه به مینای دندان واقعی دارد.

  • رزین کامپوزیتی: جلای کمتری دارد و از نظر کیفیت نیز از سرامیک پایین‌تر است.

با این حال امروزه از کامپوزیت‌های نانوسرامیکی هم در ساخت روکش‌ها استفاده می‌شود. این مواد درواقع مواد کامپوزیتی هستند که در ساختار خود نانوسرامیک‌هایی دارند. این مواد نانوسرامیکی، ظاهر روکش کامپوزیتی را به روکش سرامیکی نزدیک‌تر می‌کند و کیفیت و دوام آن‌ را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از روکش پرسلن یا سرامیکی:

اگر چه روکش کامپوزیت نسبت به پرسلن دارای مزیت‌هایی است اما در یک زمینه نمی‌تواند با پرسلن رقابت کند و آن ماندگاری و دوام است. علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در زمینه بهبود مواد به‌کار رفته در رزین صورت گرفته است، پرسلن هم‌چنان ماده‌ای بس قویتر از رزین کامپوزیت می‌باشد. روکش پرسلن می‌تواند بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد. در مقایسه عمر متوسط روکش کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است.

اگر به فکر استفاده از روکش دندان هستید بهتر است با توجه به مقایسه این دو و مزایای هرکدام، قبل از انتخاب همه موارد را خوب ارزیابی کنید. به عبارت دیگر در حالی که کامپوزیت گاهی کمتر از نصف قیمت پرسلن هزینه خواهد داشت، طول عمر آن هم نصف روکش سرامیکی خواهد بود. به نظر شما کدام یک ارزش بیشتری دارد؟

روکش‌های پرسلن با شباهت بیشتر به دندان واقعی از نظر زیبایی جلوه طبیعی‌تری دارند. پرسلن ظاهر مات و نیمه شفافی دارد که مشابه مینای دندان است. همچنین با توجه به مقاومت مواد و جلایی که پس از انجام کار روی آن اعمال می‌شود، نسبت به لک و پریده شدن نیز بسیار مقاوم است. از سوی دیگر، لیمنت یا ترمیم کامپوزیت نفوذپذیر است و در برابر لک بسیار حساس می‌باشد. به این معنی که برای جلوگیری از ایجاد لک روی دندان باید با داشتن یک رژیم غذایی از خوردن غذاهایی که ممکن است سبب ایجاد لک شوند پرهیز کنید. کامپوزیت نیز برای زیبایی و شباهت داشتن به دندان واقعی باید جلا داده شود.

زمان ساخت روکش سرامیکی:

پروسه روکش پرسلن اغلب نیازمند زمان است تا روکش در آزمایشگاه ساخته شود. در این مدت بیمار از پوشش موقت باید استفاده کند. با این حال، دندان‌پزشکان روز به روز به استفاده از فناوری CAD / CAM روی می‌آورند که فرایند تولید روکش را با سرعت بسیار بیشتری (حتی در لحظه) فراهم می‌کند. اگر به دنبال استفاده از روکش پرسلن هستید، مهم است بدانید که دندان‌پزشک‌تان چه نوع فناوری را در اختیار دارد. می‌توان به طور قابل توجهی پروسه درمان را در زمان کوتاه‌تری انجام داد.

در نهایت، روکش پرسلن راه حل درمانی مناسبی برای مواردی چون ترمیم مینای صدمه دیده، فرسوده و شکسته شده دندان، نقص مادرزادی دندان‌ها، درست کردن دندان‌های ناهموار و غیره می‌باشد. استفاده از کامپوزیت شاید انتخاب مناسب و با دوامی برای موارد جدی نباشد. به عنوان مثال برای موارد تغییر رنگ و یا فاصله بین دندان‌ها، استفاده از ترمیم کامپوزیت همیشه درمان مناسب و قابل قبولی ارائه نمی‌دهد. گاهی بهترین و تنها گزینه استفاده از پرسلن است. دندان‌پزشک برای مشاوره در زمینه انتخاب بین لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی، یک ارزیابی کامل از بهداشت دهان و دندان شما نیز خواهد داشت.

مجله آموزشی

فهرست